1991 yılında Türkiye’de müzik, radyo ve televizyon dünyasının lider şirketi RAKS Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A.Sertan AYHAN tarafından kuruldu. Türkiye’nin ilk müzik kanalı olarak 1995 yılında yayınlarına başladı.

GENÇ TV/ Türkiye’nin  tek GENÇLİK  televizyonu…

Yayınlarını yirmi yıldır aralıksız sürdüren Türkiye’nin ilk müzik televizyonudur.. İzleyici kitlesi,  elli yaş ve altındaki her kesimden kadın- erkek ve çocuklardan oluşan yaş gruplarıdır. GENÇ TV,  2014 yılı başında “Müzik Televizyonu” formatından, lisans tipini değiştirerek  “Genel İçerikli Yayın Lisansı“ formatına geçmiştir. GENÇ TV, Türksat  4A uydusu üzerinden, Karasal Yayından, D-Smart Platformundan, internet  ve cep telefonları üzerinden ve ayrıca  Amerika, Almanya,  Avusturya, Azerbaycan ve Ukrayna’da IPTV üzerinden izlenmektedir. Programların içerikleri, yayınlanan müzik türleri ve  yabancı dillerde yayınlanan diğer programlar nedeniyle, ağırlıklı olarak  orta ve üst düzey gelir grupları tarafından izlenmektedir. Buna karşılık, gençler arasında iletişimi  sağlayan alt bant mesaj servisine  2006-2014 yılları arasında 14.642.000 kişi tarafından gönderilen mesajlar dikkate alındığında C ve D gelir gruplarının da  yoğun ilgi gösterdiği anlaşılmaktadır.. PWC-Price Waterhouse Coopers tarafından yapılan araştırmalara göre (Global Entertainment & Media Outlook 2011- 2015), sosyal medya, internet üzerinden yapılan izlenme oranları, uydu ve karasal yayınların kapsama  alanları  değerlendirildiğinde;  sadece Türkiye’de  32  milyon genç  yada kendini genç hissedenler tarafından izlendiği belirlenmiştir.

GENÇ TV, Alman Landau Media AG (Monitoring  Analyse Consulting)  tarafından yapılan araştırmaya göre; Rusya, Türki Cumhuriyetler, İran, Irak ve Avrupa ülkelerinde tam gün izlenen televizyon kanalıdır. Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklere  ait  tüm mekanlarda (cafe, market, kuaför, manav, ofis ve evlerde) tam gün izlenen tek Türk  televizyon kanalı olduğu görülmektedir.
Avrupa Medya Kuruluşları Araştırma ve Değerlendirme Kuruluşu ile Avrupalı Gençlik Kuruluşları ortak kararıyla ödüllendirilen tek Türk televizyon kanalıdır.
Türkiye’nin 77 milyon olan nüfusunun yaklaşık %70’i,  elli yaş ve altındaki gençlerden oluşmaktadır. Eğitim alan, üreten, tüketen, istihdamda bulunan, değer yaratan ve ülkenin geleceğine yön verecek siyasi tercihlere  katkıda bulunan bu büyük kitlenin  televizyon kanalı GENÇ TV’dir.

 1995 yılında kurulduğunda “Uyuşturucuyla Mücadele” misyonuyla yayın hayatına başlayan  “İnsanca Yaşamak” – “Sev Dünyayı”  ve “Eksik Yaşanan Hayatlar/ Down Sendromu” gibi çok sayıda sosyal sorumluluk projelerine imza atan GENÇ TV, genel içerikli yayın  formatıyla haberden eğlenceye, yarışmalardan  siyasete  kadar her yaş ve kesimden Türk gençliğinin yakından takip ettiği ve izlediği televizyon kanalıdır.